Arena

Sök

Språk

91254
Hjärtblad [Ljudupptagning] / Aino Trosell
Omslagsbild
Författare: Trosell, Aino
Utgivningsår: p 2010
Språk: Svenska
Hylla: Hc/LC
Medietyp: Ljudbok, CD
Förlag: Earbooks
ISBN: 978-91-86231-31-6 91-86231-31-6
Anmärkning:
Ljudbok (CD-A)
Inläst ur: Stockholm : Norstedt, 2010
Innehåller bara CD-A-format
Inläsare: Anna Maria Käll
Omfång: 13 CDca 16 tim.
Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Markerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna Omarkerad betygsstjärna
Fler utgåvor/delar:
Inne: 1
Antal reservationer: 0
Innehållsbeskrivning
Hulda föds och växer upp i Malung under svälttiden på 1860-talet. Hon får tidigt börja arbeta med att valla kor och getter. Senare ger hon sig ut på vandring för att tjäna pengar på att sälja varor. Så småningom kommer hon till Stockholm där hon får tjänst i en finare familj. Men det blir fler uppbrott.

Här finns titeln:

Loading...
Jag tycker verkligen om Aino Trosells böcker. Den här är kanske den bästa om Hulda, en stark kvinna i 1800-talets Sverige.
2010-12-21
östman
Götabiblioteken

Utvidga sökningen

Mer om titeln

Loading...

Liknande titlar

38755
Författare: Fogelström, Per Anders
223891
Författare: Söderberg, Hjalmar
8268
114838
Författare: Olsson, Vibeke
257486
Författare: Moberg, Vilhelm
252933
244763
190223
Författare: Ohlsson, Bengt
28921
Författare: Lindqvist, Herman
360877
Författare: Dostojevskij, Fedor Michajlovitj
271105
Författare: Eriksson, Caroline
252935
Författare: Lagerlöf, Selma
161061
Författare: Dickens, Charles
180898
Författare: Karlsson, Petter
37061
Författare: Lindqvist, Herman
289280
Författare: Skybäck, Frida
332046
Författare: Skybäck, Frida
9490
Författare: Twain, Mark
260251
Författare: Lindgren, Torgny
12659
Författare: Dickens, Charles